Wady i zalety stosowania protez natychmiastowych

Stosowanie protez natychmiastowych jest bardzo korzystne i wygodne dla pacjenta z uwagi na wiele zalet.


Jako zalety protez natychmiastowych wymienić można:


1. Proteza natychmiastowa wpływa korzystnie na proces gojenia się ran poekstrakcyjnych. Proces ten przebiega szybciej i bez powikłań, takich jak bóle poekstrakcyjne czy obrzęki. Uważa się, że płyta protezy działa na ranę jak opatrunek, chroniąc ją przed urazami, a skrzep przed wypłukaniem.


2. Umożliwia bardziej prawidłowe odżywianie w okresie gojenia się ran poekstrakcyjnych, co wpływa korzystnie na ogólny stan zdrowia chorego.


3. Wpływa korzystnie na zachowanie kształtu i wielkości wyrostka zębodołowego.


4. Sprzyja lepszej retencji i utrzymaniu protez, ponieważ wyrostek zę-bodołowy zachowuje dłużej kształt półokrągłego wału i jest bardziej gładki niż w przypadkach, gdy się kształtuje po usunięciu zębów bez działania płyty protezy.


5. Chroni przed zaburzeniami w stawach skroniowo-żuchwowych.


6. Ułatwia ustalenie prawidłowej wysokości zwarcia.


7. Działa jako podpora dla żuchwy, pozwalając utrzymać wargi, policzki i język w ich właściwej relacji.


8. Umożliwia dokładne odtworzenie koloru, kształtu i ustawienia zębów sztucznych, przywracając istniejące uprzednio warunki w jamie ustnej, przez co wyraz twarzy pozostaje niezmieniony.


9. Umożliwia zachowanie poprawnej wymowy, co jest szczególnie istotne dla osób z pewnych grup zawodowych.


10. Proteza natychmiastowa pozwała uniknąć przykrego dla pacjenta okresu przymusowego bezzębia, zwłaszcza gdy utrata zębów dotyczy odcinka przedniego. Zapewnia pacjentowi normalne warunki życia i kontakty z otoczeniem, jak również możliwość kontynuowania pracy zawodowej, co wpływa korzystnie na samopoczucie i psychikę chorego.


Niedogodności związane z wykonywaniem i użytkowaniem protez natychmiastowych to:


1. Wykonanie kliniczne i laboratoryjne protez natychmiastowych wymaga dodatkowych czynności w porównaniu z metodą tradycyjną. Mogą one wymagać wymiany po stosunkowo krótkim okresie użytkowania, w związku z czym koszty związane z tą metodą leczenia protetycznego są wyższe.


2. W przypadkach wystąpienia nieprzewidzianych zaników wyrostka zębodołowego utrzymanie protezy na podłożu, pomimo podścieleń, może być gorsze niż protezy tradycyjnej.


3. Z uwagi na brak możliwości kontroli ustawienia zębów sztucznych w odcinku przednim mogą wystąpić gorsze efekty estetyczne u pacjentów, u których istnieją wskazania do innego ustawienia zębów niż w uzębieniu naturalnym.


4. Pacjenci leczeni protezami natychmiastowymi muszą mieć więcej wizyt kontrolnych, wymagają staranniejszej opieki i ich protezy są podścielane częściej niż w grupie leczonej tradycyjnymi metodami.


Niektórych z przedstawionych wyżej niedogodności doświadczony lekarz może uniknąć, pod warunkiem pełnej współpracy ze strony pacjenta. Istnieją również pewne ograniczenia i przeciwwskazania, których nie można uniknąć.


Przeciwwskazania do wykonania protez natychmiastowych są następujące:


1. Chorzy w ogólnie złym stanie zdrowia, u których jest przeciwwskazane wykonywanie jakichkolwiek zabiegów chirurgicznych.


2. Pacjenci z ostrymi schorzeniami infekcyjnymi błony śluzowej jamy ustnej. Przeciwwskazanie jest w tych przypadkach czasowe. Po wyleczeniu istniejącego schorzenia może być przeprowadzone natychmiastowe leczenie protetyczne.


3. Pacjenci niedorozwinięci psychicznie, z którymi nie można nawiązać kontaktu i którzy nie są zdolni podporządkować się zaleceniom lekarza.


4. Pacjenci indyferentni, abnegaci, niedbający o higienę osobistą i niestosujący się do zaleceń lekarza.


5. Pacjenci, u których istnieją wskazania do wykonywania dużych plastycznych operacji w obrębie podłoża protetycznego. W tej grupie chorych występują trudności w prawidłowym opracowaniu modelu gipsowego i dobrym dostosowaniu protezy natychmiastowej.


Z powodu pewnych różnic, jakie występują podczas postępowania klinicznego i laboratoryjnego przy wykonywaniu całkowitych i częściowych protez natychmiastowych, zostaną one omówione oddzielnie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *